Aletha J. Solter
Gyógyító és kapcsolódó játékok: nevelési problémák megoldása a játék, a nevetés és a kapcsolat erejével
[ Budapest]: Kulcslyuk Kiadó, 2020. 245 p.
ISBN ISBN 978-615-5932-36-6
Aletha J. Solter gyermekpszichológus kidolgozott olyan hatékony és örömteli szülő-gyermek tevékenységeket, amit kapcsolódó játékoknak nevezett el. A játékok tudományos hátteréül John Bowlby kötődéselmélete, az idegtudományok és a különféle terápiás iskolák szolgálnak. A kapcsolódó játékok mindig gyerekközpontúak, büntetés és jutalmazás nélkül oldanak meg nevelési, fegyelmezési problémákat, és nyújtanak segítséget egy esetleges trauma feldolgozásában.
A kapcsolódó játékokra jellemzőek, hogy gyakran járnak együtt nevetéssel, a gyerek és a felnőtt egyaránt kezdeményezheti, nincs szükség speciális felszerelésre, bárhol, bármikor lehet játszani, számos jól ismert tevékenység van közte.
A könyv egyes fejezetei akár önmagukban is olvashatóak, de érdemes az egész könyvet elolvasni, mert a gyermek viselkedése mögött olyan okra bukkanhatunk, amire nem is gondoltunk. A témák között megtalálható például a szobatisztaság, csúnya beszéd, harag és agresszió, a testvérféltékenység, a hazudozás, csalás, lopás, házi feladat, lefekvés problémája. A traumák között a kistestvér születése, szülők válása, természeti katasztrófák, betegségek, iskolai stressz, fóbiák és szorongások, szülők haragja.
Csecsemőkortól egészen kiskamasz korig használhatóak a gyógyító és kapcsolódó játékok.
A könyv megtalálható az alábbi könyvtárakban: Felnőtt kölcsönző, Pedagógiai Szakkönyvtár >>>
Léder László
Csendes apa-forradalom: 8 mítosz az apaságról és a felszabadító valóság
Budapest: L’Harmattan Kiadó, 2019. 167 p.
ISBN 978-963-414-532-5
Léder László pszichológus, az Apa Akadémia megalapítója, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) szakértő munkatársa. Rendszeresen publikál és előadásokat tart, 2018-ban az apákért végzett tevékenységéért Pro Familiis díjban részesült.
Apáknak és anyáknak is ajánljuk elolvasni a könyvet, mely betekintést nyújt az apaság és a gyermeknevelés lélektanába.
A könyv az alábbi könyvtárakban megtalálható: Budai úti Tagkönyvtár, Központi könyvtár, Pedagógiai Szakkönyvtár >>>
Ikrek a világban: Életük és az őket övező legendák
[ Budapest]: Oriold és Társai, 2019. 333 p.
Alessandra Piontelli nemzetközileg elismert (eredetileg olasz) pszichoanalitikus, pszichiáter-neurológus orvos, aki szülészetet is tanult. A csecsemőkutatások szaktekintélye, a magzatkutatások úttörője, a londoni Tavistock Klinika tanára, aki különösen ikerkutatásairól híres. Nemzetközi hírnevét A magzattól a gyermekig című munkájának köszönheti, melyben arról számolt be, hogy 11 családot figyelt meg, a terhesség korai szakaszától a gyermekek négyéves koráig.
Az ultrahang megjelenése a szülészetben lehetővé tette a magzati viselkedéskutatás kialakulását. A szerző új könyvében írja, szeretett volna többet tudni az ikreket összekötő rejtélyes kapcsolatról, de nemcsak az ikrek méhen belüli életére összpontosult figyelme, hanem kiterjedt a szülészek, szülők és a környezet ikrekre adott reakcióira is. Érdekelte, hogy a különféle kultúrák, így a fejlett országok is, hogyan bánnak az ikrekkel. Kíváncsi volt arra, hogy az ikrek születése előtti sokféle nehézség a szülés után folytatódik-e.
Az elmúlt évtizedekben megnövekedett az ikerszülések száma a meddőségi kezelések következtében. Európában nagy léptékű társadalmi változások eredményeként, az olasz ikerosztályokon is megjelentek a bevándorlók, akik szívesen beszéltek arról, hogy hazájukban milyen szokások övezik az ikreket. Piontelli sokat utazott, a világ számos országában, Közép- és Nyugat-Afrikában, dolgozott egészségügyi központokban, helyi orvosokat, ápolókat, mentősöket tanított az epilepszia diagnózisával és kezelésével kapcsolatban, az AIDS elleni küzdelmet is segítette. Dél-Amerikában felméréseket végzett a bennszülött közösségek egészségi állapotával kapcsolatban, különös tekintettel a nemi kérdésekre, és tervet dolgozott ki a nők egészségének a javítására. Ezen alkalmak során nyílt lehetősége arra, hogy tanulmányozza az ikrek helyzetét is.
Az ikreket sok kultúrában bálványozzák, gyakran nemcsak a gyermekeket, hanem az édesanyjukat is. Az izolálásuk és szeparálásuk azonban érzelmileg súlyosan károsítja őket.
Az ikerség sok országban nem kívánatos, sok esetben az egyik vagy mindegyik elpusztítandó. Ennek leggyakrabban gazdasági okai vannak, bár sokszor természetfölötti okokkal magyarázzák.
Vannak kultúrák, ahol érzelmileg az elsőszülött a privilegizált, a másodszülött úgy jelenik meg, mint árnyék.
„Az ikrekről íródott legtöbb könyv viselkedésgenetikával, az ikrek pszichológiájával vagy neveltetésével foglalkozik. Ez a könyv egyik kategóriába sem illik. Így e könyv az antropológiai, kulturális, orvosi, pszichológiai és személyes tények keveréke. Az érdeklődési területek ilyesfajta vegyítése némiképp szokatlan, és magam is hosszadalmas és körülményes úton jutottam el ide.”Piontelli
„Az ikrek a világban-t olvashatjuk úgy is, mint egy jó regényt és úgy is, mint jó tudományos megfigyeléseket. Piontelli valami csodálatos képet tár elénk, akárha a hold hozzánk közel eső arcát szemlélnénk. Aztán elvezet minket a sötét oldalra, ahol megpillantjuk magunkat és az emberi természetet – másképp, mint eddig valaha.” Daniel N. Stern
„Elsősorban kultúrantropológiai munka. Nem létezik az ikerséggel foglalkozó kutató vagy érdeklődő személy, akinek ne kellene elolvasnia ezt a könyvet. A mélységeitől meg fog borzadni, az esetek súlyosságától helyenként egészen rosszul lesz, de mindnyájan felemelkedünk egy olyan szintre, ahol érezzük azt a közös üzenetet és feladatot, hogy azért kell foglalkozni ezzel a kiválósággal, amit az ikrek hordoznak, hogy megértsünk valamit a világból, hogy mi az a legnagyobb erő, ami továbbviszi az életet.” Bagdy Emőke
A könyv az alábbi könyvtárakban megtalálható: Központi könyvtár, Pedagógiai Szakkönyvtár >>>