Fehérvár barokk büszkeségei
gg, szz
A neve Székesfehérváron fogalom: hiszen rengeteget tett az épített örökségünk védelméért. Csutiné Schleer Erzsébet szeptember 24-én 18 órakor a Vörösmarty Mihály Könyvtár Széna téri Tagkönyvtárában tart előadást A barokk Székesfehérvár egy építész szemével címmel.
Az előadó a székesfehérvári Városvédő és Szépítő Egyesület egyik alapítója, lelke, motorja, aki arról híres, hogy évtizedek óta időről-időre felhívja a döntéshozók figyelmét, ha úgy érzi, egyik-másik értékünkkel nem sáfárkodnak megfelelően, és szót emel egy-egy fontos, érdekes épület megmentéséért. Épp azért Csutiné Schleer Erzsébetről azt hihetné a kívülálló, hogy tősgyökeres fehérvári. Csakhogy ez tévedés: valójában Budapesten nőtt fel. Ám azt meséli: az, hogy az egyetem után férjével együtt Székesfehérváron telepedett le, és a városban kezdett el építészként dolgozni, alakította, formálta a szemléletét is. Szerencsésnek tartja magát, hogy sok-sok évig egy népes közösség, a Fejér Megyei Tervező Iroda munkatársa volt, hiszen vallja: rengeteg tapasztalattal, tudással gazdagítja az embert, ha idősebb szakemberek, tudós tervezők segítik fejlődését. Másrészt a történelmi környezet is hatott rá: állítja, éppen a fehérvári épített örökség döbbentette rá arra, hogy többet kellene foglalkoznia a műemlékvédelemmel. A neves építésznek az Európa Nostra-díjas Rác utca kialakításában is komoly szerepe volt: annak idején a terület felmérésétől a kivitelezési tervek megalkotásáig jelen volt, a legtöbb ház felújítása, kialakítása a nevéhez fűződik, de persze, mások is bekapcsolódtak a munkába. A Podmaniczky-díjjal kitüntetett városvédő ma is jócskán talál feladatot. Sok egyéb mellett számon tartja Fehérvár ipartörténeti emlékeit is, és szót emel azokért, amelyeket érdemes volna hasznosítani.
Ez a barokk éve Székesfehérváron – ehhez kapcsolódik Csutiné Schleer Erzsébet építész előadása a Széna téri Tagkönyvtárban. A bevezetőben bemutatja azt a fejlődési folyamatot, amelynek eredményeképpen a barokk kialakult. Az előzmények megvilágítása után pedig sorra veszi a legjellegzetesebb épületeket, amelyek a régi Fehérvár sziluettjét alkották. Természetesen – hangsúlyozta az építész, amikor a tervezett előadásáról kérdeztük - ez a sziluett mára kissé átalakult, hiszen ezt főleg a templomtornyok alkották, amelyeket egykor mindenhonnan látni lehetett a városban. Ám az utóbbi fél évszázadban ez a sziluett átalakult, mert megépültek a magas toronyházak is.
Szó lesz majd a legszebb, emblematikus fehérvári barokk épületekről is – az építész úgy gondolja, ennek kapcsán a történelmi folyamatokról is érdemes beszélni. Fontos tudni ugyanis, hogy a törökök kivonulása után az elnéptelenedett országrészekben először a szerzetesek telepedtek le, akik sok mindent -- egészségügyi szolgálatot, tanítást – vállaltak és több szempontból segítették az élet újraszervezését a településeken. A legszebb barokk épületek épp ezért Fehérváron a templomok, és persze, az egykori rendházak: ezek a legmarkánsabb képviselői a korai barokknak. Az idő múlásával, a fejlődés folyamán kialakult a késő barokkhoz tartozó copf stílus, majd az empire és a rokokó. Akkor keletkezett a püspöki palota, majd a Zichy palota, ami a mai városháza része lett, aztán megépült a régi megyeháza, és így tovább. Az előadáson szó lesz a legfontosabb épületekről a belvárosban és azon kívül is.
Fehérvár nagymúltú város, amely ezeréves történelmi folyamatot tükröz: így aztán a szépséges barokk épületek mellett persze, a következő korok lenyomatai is felfedezhetőek a megyeszékhelyen. Elvégre minden kor tovább alakította a városképet, és hozzátette a maga divatját. Mindez teljesen természetes dolog egy folyamatosan fejlődő városban. Ugyanakkor arról is érdemes ennek kapcsán beszélni, hogy miként lehet együtt élni a régi korok építészeti emlékeivel. Csutiné Schleer Erzsébet szerint az a legfontosabb, hogy az újabb korok építészete ne legyen az előző időszak építészetéhez képest hivalkodó. Fontos, hogy a tervezők tiszteljék az elődök munkáját, illő alázattal törekedjenek arra, hogy a különféle stílusok együtt legyenek szépek és közösen keltsenek harmonikus látványt. Sőt, egy-egy modern gesztus olykor még ki is emelheti a régi korok építészetének jellegzetességeit. Azt mondja, a stílusok harmonikus együttélésére Székesfehérváron is láthatunk több kitűnő megoldást. Hogy melyek ezek? Erre is kitér majd az ismert városvédő és építész az előadásában.