Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hírek, események

A helyismereti munka régen és ma



Örökségünk, helyi értékeink

A Központi Könyvtár Helyismereti csoportja ismeretterjesztő sorozatot indít. A foglalkozásokon havonta sorra bemutatják azokat a különleges kincseket, dokumentumokat, amelyek révén feltárul szűkebb pátriánk, Székesfehérvár és Fejér megye múltja.
A Vörösmarty Könyvtár igen gazdag helyismereti gyűjteménnyel dicsekedhet: a könyveket, folyóiratokat használják, ismerik az olvasók, de akadnak olyan dokumentumtípusok, amelyekről eddig talán kevesebben szereztek tudomást. A helyismereti csoport gyakorta tart az oktatási intézmények számára is rendhagyó foglalkozásokat, amelyek igazi élményt jelentenek, a felfedezés örömét nyújtják a diákoknak. Ez adta az ötletet, hogy a Fejér megyei gyűjtemény anyagát a szélesebb közönséggel is megismertessék, népszerűsítsék körükben. A helyismereti gyűjtemény néhány évvel ezelőtt raktárral bővült, így a terem felújítása óta csoportokat is tudnak fogadni.
A most induló sorozat foglalkozásai kétórásak, az elméleti bevezetőt követően szórakoztató módon – feladványok, totók, puzzle-k – segítségével ismerkednek meg a résztvevők egy-egy dokumentumtípussal, sok egyéb mellett például a fantasztikus képeslapgyűjteménnyel, a különleges, régi fotókkal, plakátokkal, kisnyomtatványokkal. A foglalkozásokon ezúttal is számítanak a nyugdíjasokra és a fogyatékkal élőkre is – hiszen több civil szervezet révén ők is rendszeres, visszatérő vendégeknek számítanak a helyismereti csoportban.
Az első foglalkozáson, június 25-én, 15.30 órakor arról lesz szó, mi a helyismereti munka lényege, hogyan alakult ki a Vörösmarty Könyvtár gyűjteménye. A következő alkalmakon pedig az érdeklődők megismerhetik egyebek között a könyvtár gazdag képeslapgyűjteményét: a vetítéssel kiegészített foglalkozásokon virtuális sétát tehetnek Székesfehérváron és a megye településein.
A látogatók megismerhetik majd a könyvtár fotó- és plakátgyűjteményét, és kiderül az is, hogy miről vallanak a szórólapok, kisnyomtatványok. Szó esik a foglalkozásokon arról, hogy milyen volt a régmúlt sajtója, és miben térnek el ettől a mai idők lapjai, no meg arról, kiket tartanak számon a helyismereti gyűjteményben, kik azok a személyiségek, akikre büszke a város és a megye.
A foglalkozások ingyenesek, de előzetes regisztrációra szükség van. Bejelentkezni a programra a 22/312-684-es telefonszámon, a 26-os melléken lehet, 8 és 16 óra között.





További híreink

Kiállítás a Gorsium Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium növendékeinek pályamunkáiból.

Megnyitó: 2025. január 6. (hétfő) 17:00

Megtekinthető: 2025. február 1-ig.

Albert Csilla legújabb, Találkozzunk valahol című kötetét mutatja be.

2025. január 24. (péntek) 17:00

Társasjáték a Gyermekrészlegen.

A Látássérültek Regionális Közhasznú Egyesülete (LÁRKE) szemléletformáló, érzékenyítő programja.

2025. január 15. (szerda) 14:00

Csató József Ötvenöt esztendő az ősi Alba Regiában - jegyzetek, írások című kötetének bemutatója.

 2024. december 11. (szerda) 17:00

Szívből gratulálunk és köszönjük mindenkinek, aki október 15. és november 15. között egy vagy több fotójával hozzájárult ahhoz, hogy egy különleges adventi naptárat készíthessünk idén.

Hallgasson ránk!

Smartlibrary - Okoskönyvtár

Kvízek

Kívánságkosár

ARANYBULLA-WEBARCHÍVUM

Helyismeret


Filmes-téka

TOP-7.1.1-16-H-ERFA-2019-00463

EFOP-3.7.3-16-2017-00106

Az én könyvtáram