Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hírek, események

A mese ma - konferenciabeszámoló

2024. szeptember 30-án részt vehettem a Hagyományok Házában megrendezett, A mese ma című konferencián.

Elsősorban arra a kérdésre kerestem a választ az előadások hallgatása közben, hogy mi az, ami adaptálható intézményünk számára a konferencia anyagából? Úgy vélem, a legfontosabb ilyen tényező a szemlélet – a játékosság, nyitottság, a tudás átadásának vágya. Már maga a cím is érdekes, hiszen egy palindrom (azaz visszafelé olvasva ugyanazt az értelmes kifejezést adja.)

Az idei Országos Rajzfilmünnep fő témája a mese lett. Kép a képben, hiszen a meséről meséltek. A meghívottak között volt mesekutató, mesemondó, mesepedagógus szakember. A második szekcióban az animált meséről hallottunk. Az alkotásról rajzfilmes producer, rendező és filmtörténész révén tájékozódhattunk. Televíziós és közművelődési szakember, valamint mesekönyv-kiadó is beszámolt a tapasztalatairól.

Berecz Andrástól érdemes átvenni egy hasonlatot, mely a figyelem felkeltéséről, fenntartásáról szól. Ő a harang példáját hozta, de saját előadására is vonatkozott: Állj magasan, hogy lássanak! Szólj hangosan, hogy halljanak! Fejezd be időben, hogy szeressenek! Bajzáth Máriától megtudtuk, hogy egy felmérés szerint a kezdő óvónők átlagban 1-5 mesét tudnak. (Ez a gyakorlatban 1-2 mesét jelent.) Érdemes lenne a jövőben az óvónők figyelmét megcéloznunk, a nálunk tartott, meséről szóló továbbképzések anyagát, valamint az előadókat megismertetni velük. S mivel a meséket, a meséről szóló szakkönyveket kölcsönözhetik könyvtárainkban, ezekről ajánlók készülhetnének.

Kovács Eszter, a Pagony Könyvkiadója elmondta, hogy a gyermekkönyvek meghatározó része az illusztráció. Elsőre a borító, majd a belső képek alapján választanak könyvet. Hazánkban a könyvekben elismertebb a szövegrész, mint a kép, mégis a jól sikerült képeskönyvek a legnépszerűbbek.

Egy konferencián részt vevő kolléganőmtől megtudtam, hogy ők rendszeresen mesekönyv illusztrációkból rendeznek kiállítást. Akár a Pagony Könyvkiadón keresztül, sőt néha maguktól az alkotóktól kapnak másolatokat vagy eredeti képeket. Ehhez szoktak szervezni játékos és kézműves foglalkozást (pl. kirakós kép készítése.)

Ekkor felmerült annak a kérdése, hogy mitől lesz sikeres egy könyv, mit érdemes kiadni. A választ a kiadó vezetője sem tudta. Lackfi János szavai rémlenek fel bennem válaszként: „Egy jó szövegről két dolog jut eszünkbe: >> aha, erre már én is gondoltam <<, illetve >> jé, erre ÍGY még sose gondoltam.<< Tehát az ismerősség-érzet, valamint a meglepetés faktor.

(Somogyfoki Ottilia)

További híreink

Csóka Judit meseterapeuta vezetésével decemberben hagyományosan a magyar mesék világába utazunk.

2024. december 16. (hétfő) 17:30

A Széna Téri Tagkönyvtárban Sörös Veronika fazekas alkotásai tekinthetők meg.

Megtekinthető: 2024. december 3-tól 2025. január 4-ig.

Széna Téri Tagkönyvtárunkban mécsestartót készíthetnek az érdeklődők, Sörös Veronika vezetésével.

A program ingyenes, de regisztrációhoz kötött. 

2024. december 11. (szerda) 17:00

Közös karácsonyi készülődésre várjuk a felnőtteket a Széna Téri Tagkönyvtárba. A program ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

2024. december 14. (szombat) 14:00

Irodalmi est és koszorúzás Jankovich Ferenc Kossuth-díjas költő, író születésnapja alkalmából a Széna Téri Tagkönyvtárban.

2024. december 2. (hétfő) 17:00

Hallgasson ránk!

Smartlibrary - Okoskönyvtár

Kvízek

Kívánságkosár

ARANYBULLA-WEBARCHÍVUM

Helyismeret


Filmes-téka

TOP-7.1.1-16-H-ERFA-2019-00463

EFOP-3.7.3-16-2017-00106

Az én könyvtáram