Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hírek, események

Barokk udvarok lantmuzsikái
Milyen zene szólt a barokk udvarokban?
Lantdiplomás művész előadása


gg, szz


Az ország egyik legkiválóbb lantművésze, Kónya István tart előadást november 22-én, 17 órakor a Vörösmarty Mihály Könyvtár Olvasótermében.
A Nagykanizsán, 1962-ben született Kónya István lantművész a szombathelyi Tanárképző Főiskolán kapott történelem-ének tanári diplomát 1985-ben, utána a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola debreceni tagozatán folytatott gitártanulmányokat Tokos Zoltánnál. S hogy miért váltott gitárról lantra? Az egyik, vele készült interjúban azt mesélte: sorsfordító hatással volt rá  egy lantkoncert, amelyen az a szilárd meggyőződés kerítette hatalmába, hogy neki feladata van ezzel a különleges hangszerrel. Így hát eldöntötte, hogy beiratkozik a Hágai Királyi Konzervatórium régizene szakára. Felvették, és látogatni kezdte annak a művésznek, Toyohiko Satonak a kurzusait, akinek a lantjátéka egy életre megbabonázta őt azon a bizonyos előadáson.
A hágai intézmény barokk tanszakán 1989 és 1994 között tanult Toyohiko Satoh-nál reneszánsz- és barokklanton, valamint arciliuton és chitarronén. Kónya István az első magyar lantművész, aki lantdiplomával rendelkezik. Kamarazenei diplomáját 1996-ban ugyanott, a hágai konzervatóriumban szerezte. Közben mesterkurzusokon vett részt Nigel North-nál és Stephen Stubbs-nál.
Szólistaként, kísérőként és különböző zenekarok tagjaként Európa és Amerika számos országában koncertezik.
A lant egykor a magyar zenekultúra hangszere volt, ma mégsem lehet intézményesített keretek közt lanton tanulni. Ezért a saját metodikája alapján Kónya István 1993 óta  magánórákat és nyári kurzusokat is tart, és büszke arra, hogy volt növendékei közül többen is külföldi akadémiákon folytatták a zenei tanulmányaikat, sőt,  akadnak, akik hivatásszerűen lantoznak. A művész 1996-1998 között a Szombathelyi Régi Zene Nyári Akadémia, 2006-2008 között a Győri Nemzetközi Lant- és Gitárfesztivál, 2005-tól 2009-ig a Savaria Régi Zene Műhely lanttanára és művészeti vezetője volt. 2010 óta a Csíkszeredai Régi Zene Nyári Egyetem lant- és gitártanára. Számos rádió, televízió műsor és hanglemezfelvétel közreműködője. Szóló CD lemezei: Három évszázad lantmuzsikája, S.L. Weiss: Lantszvitek, valamint a Rutafának három ága (utóbbi Bognár Szilviával közösen). Budavári lantestek című koncertsorozatában több mint félszáz hangversenyt adott a Budapesti Történeti Múzeum Gótikus Termében. 2014-ben jelent meg 3 lantkönyve (Európai lanttörténet, Reneszánszlant metodika, Reneszánszlant antológia), melyekért elnyerte a Magyar Régizenei Társaság elismerő oklevelét is.
Kónya István a lanton – ezen a különleges és finom hangszeren -- a barokk udvarok muzsikáit idézi fel az olvasóteremben. 

További híreink

A könyvtárosok világnapja alkalmából immár több éves hagyomány Helyismereti csoportunknál, hogy megemlékezzenek egykori jeles könyvtárosokról. Idén Tóth György Istvánra (1932-1995) hívjuk fel a figyelmet. A legendás igazgatóhelyettes halálának 30. évfordulója alkalmából róla, és a Tóth György Emlékérmmel kitüntetett könyvtárosokról készült el idei virtuális kiállításuk.

A Vörösmarty Társaság és a Vörösmarty Mihály Könyvtár szervezésében előadásokat hallgathatunk meg az író munkásságáról és művészi világának különlegességeiről.

2025. április 25. (péntek) 17:00

Posztoljon verset a Bartók téren!

2025. április 11. (péntek) 10:00 - 18:00

Intézményünk ad otthont az irodalmi vetélkedőnek, amely József Attila munkásságáról, életéről, koráról, irodalomtörténeti jelentőségéről és hatásáról szól.

Lecsendesítő, önmagunkra és egymásra figyelő mesés foglalkozás 5 - 10 éves korú gyerekek és családtagjaik számára.

2025. május 8. (csütörtök) 16:30

Hallgasson ránk!

Smartlibrary - Okoskönyvtár

Jókai-emlékév

Kívánságkosár

ARANYBULLA-WEBARCHÍVUM

Helyismeret


Filmes-téka

TOP-7.1.1-16-H-ERFA-2019-00463

EFOP-3.7.3-16-2017-00106

Az én könyvtáram

Közadat