Háztartás, hulladék nélkül
Hasznos tippek a szerzőtől
Dobd ki a szemetest! címmel jelent meg Tóth Andi könyve, amely hangsúlyozottan a magyarországi viszonyokra íródott. A szerző saját tapasztalatain alapuló, hiteles zéró hulladék gyakorlati kézikönyve lépésről lépésre ad tanácsot az olvasónak a hulladékminimalizáláshoz. Tóth Andi a Vörösmarty Mihály Könyvtár Budai úti Tagkönyvtárában tart interaktív előadást tapasztalatairól, június 5-én, szerdán, 18 órakor. Egyebek között arról beszél, miként érte el egy magyar kisvárosban, hogy a háztartási hulladékuk körülbelül a 90 százalékkal csökkent.
Tóth Andi háromgyerekes anyukaként egy szerető férjjel az oldalán Gödöllőn él, kertes házban, ahol a családnak van egy kutyája, egy cicája és egy nyuszija is – olvashatjuk a blogjában, amelyből az is kiderül, hogy a környezettudatos életmód az egész család életének szerves részévé vált az elmúlt években. Közösen figyelnek hulladéktermelésükre, keresik a környezettudatos, minél kevesebb hulladékkal járó megoldásokat. Andi természetesen ennek jegyében vezeti a háztartást és tartja rendben a kertet, a hobbiállatokat. Tapasztalatait először az internet különféle fórumain – de főként a blogjában – adta közre: ennek alapján született meg később a könyve. A Dobd ki a szemetest! című kötetben a saját módszereit próbálja átadni, méghozzá oly módon, hogy a teendők jól követhető rendszerbe vannak foglalva: a legegyszerűbbektől az egyre bonyolultabbak felé lehet haladni a segítségével. Így el lehet jutni arra a szintre is, hogy a háztartások szinte semmilyen hulladékot nem termelnek. Megtudhatjuk, hogyan váltsunk, miként kezdjünk hozzá a hulladékmentes, környezettudatosabb életformához, mik az első lépések, hogyan készítsünk egyszerű kozmetikumokat és tisztítószereket, lehet-e wc-papír nélkül élni, és az is kiderül: mi az értelme a naplózásnak. A szerző egyebek közt ezt írta a könyvéről: „A tippeken túl minden egyes fejezetnél olvasható egy-egy érdekesség, ami lehet az adott témának egy történelmi érdekessége, vagy statisztikai felmérések, kutatások eredménye, illetve saját életemből vett baki. Minden fejezet végén szerepel továbbá egy Megtakarítás című rész, ami az adott gyakorlati tipp alkalmazásából származó megtakarításomat mutatja, forintosítva, a saját háztartásomban. Azt gondolom, hogy ezek a konkrét ötletek bármelyik háztartásban megállhatják a helyüket.”
Érdekesség, hogy a szép fotókkal illusztrált könyv készítői arra törekedtek, hogy maga a kiadvány is környezetbarát módon, minimális hulladékkal készüljön el. A lapok újrahasznosított papírból készültek el, aminek a beszerzése se volt egyszerű feladat. A nyomdák ugyanis konkrétan hatalmas „újrapapír” hiányban szenvednek.
Váczi Márk előadása Molnár Tibor építész munkásságáról a Budai úti Tagkönyvtárban.
2025. január 29. (szerda) 17:00
Megnyitó: 2024. december 9. (hétfő) 17:00
A kiállítás a könyvtár nyitvatartási idejében megtekinthető 2025. január 4-ig.
Játékos mozgás- és képességfejlesztő foglalkozás 1,5-3 éves korig a a Budai úti Tagkönyvtárban.
A program regisztrációhoz kötött.
2024. december 10. (kedd) 10:00
Előadás-sorozat ismert vagy kevéssé ismert fehérvári épületekről, építészekről a Budai Úti Tagkönyvtárban.
Előadó: Váczi Márk.
2024. december 4. (szerda) 17:00