Fekete István: Téli berek (Tüskevár 2.)
A Tüskevár nyári kalandjai után Ladó Gyula Lajos és Pondoray Béla, vagyis Tutajos és Bütyök újra a berekbe utazik, hogy a természetben töltse a karácsonyt. Színre lép István bácsi, Nancsi néni és az öreg Matula, de az igazi főszereplő a berek. A Kis-Balaton színes-hangos-illatos világa a hideg beálltával elnémul, csak néhány kósza állat lopakodik a hóban élelem után kutatva. Fekete István prózája tele van képekkel, a tájat úgy írja le, hogy az olvasó könnyedén odaképzeli magát. Szinte érezni a fagyos levegőt, a "gunyhót" körülvevő csöndet, Matula pipafüstjét, hallani a nád ropogását, a két kutya, Csikasz és Bikfic ugatását.
A fiúk, kiszakadva a nagyvárosi kamaszéletből és az iskolai gondokból, vidáman vetik bele magukat a kalandokba. Tutajos, akit testileg és lelkileg is megterhel a felnőtté válás, az első szerelemmel járó konfliktusok, igazságérzetének túlkapásai és a heveskedés, komoly leckéket kap a szűkszavú Matulától és a szeretetteljes, de egyenes és határozott nagybátyjától, míg Bütyök a tanulás és a szerelem kettősében létezik. Mire véget ér a téli szünet, a két ifjú teljesíti a második szintet: a kiképzést berek téli világában, hiszen az első szint, a Tüskevár nyári kalandjai megedzették őket.
Fekete István, a magyar széppróza klasszikusa minden művével emléket állít a természet szeretetének, és a Téli berek, főleg ebben az évszakban és karácsony környékén olvasva a régi idők zúzmarás-havas csodavilágába repíti az olvasót. Szívmelengető nosztalgia ez ebben az időszakban, amikor az igazi havazás szinte csak az emlékeinkben él, és a járványhelyzet a szabadság négy fal közötti megélésére kényszerít minket.
Reni
(forrás: moly.hu)
VMK katalógus
Catherine Rider: Csók Londonban
Igazi karácsonyi romantikus történet két színésztanonc véletlen találkozásáról.
Cassie többszörösen mélypontra kerül: kicsapják az egyetem pszichológia szakáról, hazafelé, a Londonba vezető úton szakít a barátjával, de a szüleivel sem akar találkozni, mert édesanyja folyton a színészkarrierrel gyötri. Cassie mást akar, de még maga sem tudja, hogy mit.
Jason, az amerikai fiú élete vágya, hogy színész legyen, ezért Londonba utazik egy meghallgatásra, amit kudarcnak él meg. Szülei előtt titkolózik, az ő elképzeléseik szerint ugyanis Jason menő ügyvéd lesz, idővel feleségül veszi tökéletes barátnőjét és boldogan él. A fiú nem tudja, hogyan vallhatná be a szüleinek, hogy mit szeretne, ezért inkább bujkál előlük.
A két fiatal ismeretlenül találkozik, amikor gyötrődéseiket ugyanannak a színházi előadásnak a megtekintésével igyekeznek enyhíteni. Ebből a találkozásból előbb barátság lesz, aztán...
A könyv címe legalább akkora szpojler, mint a "Lassie hazatér", tehát túl sok meglepetésre nem kell számítani, bár apróbb meghökkentő körülmények jócskán akadnak. A szöveg gördülékeny, szellemes, könnyen és gyorsan befogadható, amolyan egy nap alatt elolvasható könyv ez (Még a lassan haladóknak is, mint amilyen én is vagyok. :)).
Azoknak, akik lelki mélységekre vágynak, kimunkált, szépirodalmi igényű mondatfolyamokat olvasnának, bölcs gondolatokkal gazdagodnának, nem ajánlom, viszont akik szeretnének egy könnyed, kockázatmentes, karácsonyi hangulattal átitatott olvasmányt, akár két komolyabb mű között, azok bátran vegyék a kezükbe. Igaz, Londonból az utcaneveken, a csípős időjáráson kívül nem sokat kapunk, de kiváló háttér az érzelmi szálak gubancolásához. Ha meg kell meghatározni, az ifjúsági, romantikus, karácsonyi irodalom kategóriájába sorolnám. Fiatalabbak is olvashatják, semmiféle 18+-os jelent nincs benne. :)
Reni
Marék Veronika: Télapó és Ezüstmackó
A Télapó és Ezüstmackó című művet elsősorban gyermekeknek ajánlom, de valószínűleg jól fognak rajta szórakozni és nosztalgiázni a szülők is, hisz ők olvasás közben felidézhetik a saját ártatlan, naiv gyerekkorukat.Harcos Bálint: A medve, aki a karácsonyfában lakott
A medve, aki a karácsonyfában lakott című alkotását gyermekeknek: óvodásoknak és kisiskolásoknak ajánlom.Maja Lunde: Hónővér
Tavaly karácsonykor akadt meg a szemem ezen a gyönyörű köteten. Kíváncsiságból utánanéztem az írónak, így kiderült, hogy norvég szerzőről van szó, ami még jobban felkeltette az érdeklődésemet.
Már nem az első skandináv könyvet olvasom, és úgy vettem észre, hogy az északiak nagyon odafigyelnek arra, hogy mit adjanak a gyerekek kezébe. Ez a könyv is olyan gyönyörű csomagolásba bújtatott tanmese, amelyet csak csodálni és ajánlani lehet.
A történetben ugyanis a barátság, a család, az együttérzés és még a gyász és annak feldolgozása is nagyon fontos helyett kapott. Megismerhetjük Noel, a tízéves kisfiú szomorú történetét, amelyben ő és családja szinte árnyékuk önmaguknak, mert sajnos Juno, a nővére meghalt és az addig mindig vidám anyuka, apuka és óvodás korú kishúg sem hasonlít már egykori önmagára.
Noel szinte alig tud beszélni valakivel érzelmeiről és a legjobb barátjától is elhidegült, így egyetlen pozitív dolog az életében az úszás.
Egy nap azonban találkozik a vele egykorú vörös hajú, fülig érő mosolyú kislánnyal, Hedviggel, aki teljesen megváltoztatja az életét és visszaadja a Karácsonyba vetett hitét és talán a családja is képes lesz újra ünnepelni… Itt nem akarom elárulni a lényeget. Tessék elolvasni, megkönnyezni és végül megmosolyogni!
Ivett
R.J. Palacio: Csodácska
R. J. Palacio egy modern klasszikust írt. Több rövid naplórészlettel mutat rá a történet szereplőinek érzéseire, gondolataira. Bár ifjúsági regénynek kategorizálták, de humoros, felemelő és hihetetlenül megható alkotás, egy kisfiúról, aki bölcsességével példát mutat kicsinek és nagynak. Olyan, amit ha egyszer elkezdünk olvasni, nem szívesen hagyunk félbe. Mondanivalója magával ragad, oldalról oldalra belesimul a gondolataink közé. Olyan, amire a végszót követően még sokáig emlékezni fogunk, beszélünk róla, elgondolkodunk mélységén és mondanivalóján.Ünnepek ünnepe : tíz karácsonyi történet a magyar és a világirodalom mestereitől
Az évek során jó néhány, ehhez a novellagyűjteményhez hasonló mű került a könyvespolcomra. Mindegyiket ajándékba kaptam karácsonyra. Azért választottam közülük ezt, mert több kedvenc elbeszélésemet tartalmazza, amelyeket szívesen olvasok el újra advent idején.
Úgy gondolom, ezek a klasszikus történetek segítenek abban, hogy másképp lássuk a nehézségeket, erőt merítsünk, észre tudjuk venni a jót, az értéket magunkban és környezetünkben.
Kedvcsinálónak kettőt ajánlok a figyelmükbe.
Jókai Mór: Melyiket a kilenc közül?
Ez az elbeszélés megmutatta nekem, hogyan lehet egy helyzetből a legjobbat kihozni. Egy cipészről szól az írás, aki szűkölködik anyagiakban, de bőven részesült gyermekáldásban. Egyedül gondoskodik népes családjáról, s megtalálja a módját, hogy pénz nélkül tegye széppé számukra az ünnepet.
O. Henry: A háromkirályok ajándéka
Egy fiatal amerikai házaspár, Della és Jim könnyes-kacagtató karácsonyi története arról, hogy milyen jó, ha ismerjük egymás kívánságait, ha mindent megteszünk, hogy a másiknak örömet szerezzünk, még akkor is, ha áldozat ide, áldozat oda végül az élet megtréfál bennünket.
Éva
Agatha Christie: Hercule Poirot karácsonya
Ez a könyv azoknak szól, akik nem szeretik a szirupos történeteket, de mégis olvasnának valami karácsonyit. Izgalmas, lélektani, ironikus. Kedvcsinálóként olvassanak bele Poirot elmélkedésébe:
„Maga azt mondta, karácsony az eszem-iszom ideje. Ez, ugye, azt jelenti, hogy mindenki sokat eszik és iszik? Tulajdonképpen azt jelenti, hogy torkig jóllaknak! Ha pedig torkig jóllaknak, abból emésztési zavarok következnek! Az emésztési zavarok következménye pedig ingerültség. …
És nézzünk meg még valamit. Karácsonykor a jóakarat szelleme uralkodik. Ez azt jelenti, hogy amint maguk mondják, „viselkedni" kell. …
Azt akarom megvilágítani, hogy ilyen körülmények között, idegfeszültség, fizikai rosszullét, igen valószínű, hogy az addig éppen csak enyhe ellenszenv, a jelentéktelen nézeteltérés hirtelen sokkal komolyabbá válik. Ha az emberek azt színlelik, hogy sokkal barátságosabbak, megbocsátóbbak, sokkal nagylelkűbbek, mint amilyenek valójában, ennek előbb-utóbb az a következménye, hogy sokkal ellenszenvesebben, durvábban és általában véve sokkal kellemetlenebbül viselkednek, mint amilyenek valójában! Ha gátat szab a természetes viselkedés menetének, mon ami, előbb-utóbb ledől a gát, és jön az özönvíz!..
Egy mesterségesen létrehozott állapotnak megvan a maga természetes következménye.”
Csak óvatosan a karácsonyi találkozásokkal! :)
Kriszti
(forrás: moly.hu)
VMK katalógus