Kiállítás Nesó Sándor csont-, szaru-, és fafaragó alkotásaiból
Míves, mesteri faragott tárgyak
Csontból, szaruból, fából
gg, szz
A Veszprém megyei Nesó Sándor népi iparművész, a Népművészet Mestere míves és igényes faragott tárgyaiból nyílik kiállítás november 5-én 17 órakor a Széna Téri Tagkönyvtárban. A kiállítást Rácz Lajos, a neves birkózó nyitja meg -- nem véletlenül. Nesó Sándornak ugyanis két hobbija van: az egyik a csont-, szaru- és fafaragás, a másik pedig a birkózás.
Az alkotó a faragással már gyerekként megismerkedett, először magának készített játékokat, később szülőfalujában, Berhidán – ahol egyébként ma is él – Nagy Istvántól és fiától tanulta meg a legkülönbözőbb faragási technikákat. Felnőttként aztán a Bakony Múzeumban is tanulmányozta a bakonyi, Balaton-felvidéki faragások motívumait. Már az 1980-as évek óta rendszeresen szerepelt népművészeti pályázatokon, és munkái sikert arattak: 1983-ban nyerte el a Népművészet Ifjú Mestere címet , 1995-ben lett népi iparművész, 2015 óta a Népművészet Mestere cím birtokosa. Munkáit, csont-szaru- és fafaragásait a legkülönbözőbb országos pályázatokon díjazták, hiszen technikai tudását, hagyománytiszteletét minden szakértő zsűri nagyra értékelte.
Nesó Sándor sokféle tárgyat készít: gazdagon díszített ivótülköt, vagy szintén szaruból készült kürtöt, karcolt kobatökből víztárolót, lőportartót -- azaz a dunántúli pásztorművészet hagyományos, díszes tárgyait is újraalkotja, de emellett a tradicionális technikákkal és motívumokkal ékes, ma is nagyszerűen használható tárgyak kerülnek ki a keze alól: míves só -és paprikaszórók, különféle fűszertartók, dobozok -- csontból, szaruból, fából mesterien megfaragva. Emellett szakrális jellegű domborműveket, kisplasztikákat is készít fából. Az ország több településén is készített köztéri munkákat a közösségek megrendelésére. Székesfehérváron az Olimpiai park számára kopjafákat készített. Domborművet faragott Rácz Lajos világ- és kétszeres Európa bajnok, olimpiai ezüstérmes birkózó, mesteredző a Magyar Birkózó Szövetség elnökségi tagjának arcképével, valamint Tombor István birkózó mesteredző arcképével. Az alkotó székesfehérvári tárlata november 30-ig tekinthető meg.