A "Nincs időm olvasni" kihívás novemberi témája egy ifjúsági regény.
Közös könyv
Böszörményi Gyula: Leányrablás Budapesten
A találkozón a kihíváshoz kapcsolódó olvasmányainkról fogunk beszélgetni.
Időpont: 2019. november 28. (csütörtök), 17.00-18.00
Helyszín: Központi Könyvtár (Bartók Béla tér 1.), felnőtt kölcsönző galériája.
Várjuk régi és új tagjainkat!
Olvass és mesélj az élményről!
Havonta több korosztály ül az asztalhoz
gg
A Vörösmarty Mihály Könyvtár hónapokkal ezelőtt létrehozott egy olvasókört, amelynek vannak ugyan állandó tagjai, visszatérő vendégei, de bármikor lehet a körhöz csatlakozni – hiszen minden hónapban más és más a téma, az ajánlott olvasmány. Az olvasókör megalakításával az ismert televíziós, Szabados Ágnes Nincs időm olvasni! című kihívásához csatlakozott a könyvtár. A novemberi kihívás szerint most egy ifjúsági regényt olvasnak el a vállalkozó kedvű könyvmolyok, és élményeiket, véleményüket megosztják a körben. Novemberben az ajánlott ifjúsági kötet Böszörményi Gyula: Leányrablás Budapesten című műve. Az érdeklődőket november 28-án, 17 órakor várják a felnőtt kölcsönző galériáján, ahol könyvekkel „bélelt”, otthonos zugban, egy jókora asztal körül beszélget a társaság – az ifjúsági irodalomról, könyvélményeiről. Bemutatják a szerzőt, Böszörményi Gyulát és a novemberre ajánlott kötetét is.
Milyen céllal jött létre a Vörösmarty könyvtár olvasóköre, és mik az eddigi tapasztalatok? Erről kérdeztük a program házigazdáit, Fersch Renáta és Simonicsné Tóth Krisztina könyvtárosokat:
-- Szabados Ágnes, híradós műsorvezető az ismertségét nagyszerű célra használja: arra, hogy trendivé, „menővé” tegye az olvasást. 2017 januárjában létrehozott egy kihívást az online térben azért, hogy népszerűsítse a könyveket és bizonyítsa, hogy a sokat emlegetett panasz – „nincs időm olvasni” – csak kifogás. Az általa meghirdetett Nincs időm olvasni kihívásból mára egy több, mint tizenötezer tagot számláló, aktív közösség alakult ki, amelynek tagjait a könyvek szeretete köti össze. Szabados Ágnes minden hónap első napján közzéteszi a közösségi oldalon, a csoportjában, hogy miről szól a havi kihívás: októberben ez például Márai Sándor egyik kötete volt, novemberben pedig egy ifjúsági regény … Szabados Ágnes kiválaszt egy konkrét könyvet is a témához, amit olvasásra ajánl, és a hónap végén egy online-kibeszélőn megvitatja ezt a könyvet mindazokkal, akik követik. Olykor 150-200 ember jelentkezik be erre: Szabados Ágnes beszél a könyvről, de felolvassa azokat a megjegyzéseket is, amelyeket a résztvevők írnak…
A Vörösmarty könyvtár olvasóköre is követi Szabados Ágnes kihívásait, azzal a különbséggel, hogy személyes találkozóra ad alkalmat, hiszen megszervezi, megrendezi a kihívásokhoz kapcsolódó beszélgetéseket.
-- Arra adunk alkalmat, hogy ki-ki elmondja a véleményét a kötetről, a karakterekről, a történetről, arról, hogy milyen hatással volt rá az olvasmány. Persze, mi is készülünk információkkal, érdekességekkel: például mesélünk a szerzőről – teszik hozzá a házigazda szerepet vállaló könyvtárosok. – Megesett, hogy parázs vita alakult ki – így volt ez például Elena Ferrante Amikor elhagytak című kötete kapcsán, amely egy válófélben lévő asszony összeomlásának krónikája. Nagy volt a nézetkülönbség arról, hogy szabad-e egy elhagyott nőnek, egy anyának -- a gyerekeiről teljesen megfeledkezve – átadnia magát a fájdalomnak, kétségbeesésnek. De nem csupán az adott műről esik szó: például a kötelező olvasmányok kapcsán is érdekes és igen élénk beszélgetés alakult ki az egyik alkalommal. Jelen voltak magyartanárok, akik elmondták, hogy mennyi szabadságuk van az ajánlott és kötelező irodalom kiválasztásakor.
A könyvtárosok azt mondják, hogy amióta Szabados Ágnes elindította a mozgalmát, az általa ajánlott könyveket sokkal jobban keresik, és nem csak akkor, abban a hónapban, amikor az ő online-kibeszélőjén szóba kerül, hanem később is.
„Nekem az olvasás olyan, mint másnak az evés. Létfunkció.” – vallja Szabados Ágnes, aki tavaly Van időm olvasni! címmel egy olvasónaplót is megjelentetett, amelyben lehetőség van arra, hogy abc-sorrendben, ki-ki gondosan vezesse, hogy melyik szerzőtől, mit olvasott, azt is feljegyezheti, mit adott neki az adott olvasmány, miért tetszett neki az adott könyv. Neves írók egy-egy gondolatát is közreadja Szabados Ágnes ebben a naplóban, és a kötet – amit minden könyvmoly maga tölt meg tartalommal –, sok egyéb mellett még olvasásmérőt is tartalmaz: kiszínezhetjük, mennyi időt töltöttünk olvasással… Persze, megteszi egy egyszerű füzet is, de ez az olvasónapló azért is vonzó, mert különösen szép kiállítású. Voltaképpen ez a napló motivál és tudatosabbá tesz – hiszen ki-ki maga is kitűzhet célokat. Van például, aki megfogadja, hogy minden hónapban olvas valamit egy-egy irodalmi Nobel-díjas szerzőtől. A naplóba belefér akár egy egész év olvasmányélményeiről készült feljegyzés.
Akár vezet valaki naplót, akár nem, mindenesetre jólesik egy-egy érdekes könyvről diskurálni. A Vörösmarty könyvtáron nem múlik: az olvasókör szabadon látogatható és -- úgy tűnik – egy-egy jó könyv összehoz különböző korosztályokat is. A beszélgetéseken egyaránt jól érzik magukat a tizen- és huszonévesek valamint a nyugdíjasok
Albert Csilla legújabb, Találkozzunk valahol című kötetét mutatja be.
2025. január 24. (péntek) 17:00
Társasjáték a Gyermekrészlegen.
A Látássérültek Regionális Közhasznú Egyesülete (LÁRKE) szemléletformáló, érzékenyítő programja.
2025. január 15. (szerda) 14:00
Csató József Ötvenöt esztendő az ősi Alba Regiában - jegyzetek, írások című kötetének bemutatója.
2024. december 11. (szerda) 17:00
Szívből gratulálunk és köszönjük mindenkinek, aki október 15. és november 15. között egy vagy több fotójával hozzájárult ahhoz, hogy egy különleges adventi naptárat készíthessünk idén.