Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hírek, események

Spanyol fiesta
A mórok, Frida Kahlo és a latin zene
Spanyol fiesta a könyvtárban

gg, szz

Építészet, képzőművészet és muzsika egyaránt szerepel a Spanyol fiesta programjában, amelyet a Vörösmarty Mihály Könyvtár Olvasótermében rendeznek meg május 11-én, 14 órától 17.30-ig.   A késő délutánba nyúló előadássorozat a Pedagógiai Könyvtár spanyol klubjának záró rendezvénye, amelyre a házigazdák izgalmas témákat választottak.
A Spanyol fiestán elsőként a mór stílusról -- az iszlám művészet egyik építészeti stílusáról --, dr. Rabb Péter egyetemi adjunktus tart előadást.  Ez a jellegzetes stílus főleg Észak-Afrikában virágzott, valamint a középkori Spanyolországban és Portugáliában, az arab uralom időszakában, 711-1492 között. A BME Építészettörténeti és Művészettörténeti Tanszékének tanára – aki a diákok körében roppant népszerű, mert igen híres szellemes, élvezetes előadásairól --, beszél majd a stílus legjellegzetesebb ismérveiről.  Megtudhatjuk egyebek között azt, hogy a korabeli művészek miért alkalmazták gyakran a geometrikus és növényi formákat, de szó lesz arról is, hogy a legjellemzőbb forma a patkóív és a kupolás építési mód volt, és beszél majd az előadó a stílusra jellemző állandó elemekről, a vörös tégláról, a hármas árkádsorról, a kazettás mennyezetről, és a kék csempéről is. Mecsetek, paloták, és fürdők egyaránt épültek mór stílusban. De a legkiemelkedőbb alkotásnak kétségkívül az 1238-1358 közt épült hatalmas granadai Alhambra számít.  A palotakomplexum elődje a 11. században emelt Alcazába erőd volt, amit évszázadokkal később őrtornyokkal, bástyákkal, valamint vastag falakkal erősítettek meg. A katonai célokra alkalmassá tett, masszív erődöt arabul Al-Qal’ a al-Hambrának nevezték el, ami a helyi téglából épült falainak színére utalva magyarul annyit tesz, hogy vörös vár. A hely világhírűvé válása azonban mégsem katonai erődjének, inkább az I. Júszuf és V. Muhammad mór uralkodók által hozzáépíttetett épületegyüttesnek köszönhető.
A Spanyol fiesta következő előadása – rövid szünet után – 15.15 órakor kezdődik: Frida Kahlóról, a különleges tehetségű és látásmódú mexikói festőművészről, a tragikus sorsú, feltűnő szépségű, öltözködésével, megjelenésével is egyéni stílusú nőről, igazi díváról Lantos Adriána művészettörténész tart előadást. Ő volt a kurátora annak a budapesti kiállításnak is, amely a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria együttműködésével jött létre a közelmúltban. A tárlat a várban óriási sikert aratott, hiszen Budapesten először mutatták be a mexikóvárosi Museo Dolores Olmedo Frida Kahlo-gyűjteményét.  Nem véletlenül kígyóztak olykor hosszú sorok a nemzeti galéria kiállítóhelye előtt, elvégre a világhírű képeket először láthatta a magyar közönség eredetiben. A várban felvonultatott 35 kép  jóvoltából sikerült a tárlatnak bemutatnia Frida Kahlo életművét  a korai szárnypróbálgatásaitól kezdve a legaktívabb korszakán át, egészen a haláláig – és igyekeztek azokra  a  témákra is ráirányítani a figyelmet, amelyek Frida Kahlót  foglalkoztatták.
Különleges sors jutott számára: hatévesen járványos gyermekbénulást kapott, amelyben jobb lába deformálódott, ezért már fiatal lányként szívesen hordott hosszú mexikói szoknyákat.  Fridát a családja jó középiskolába járatta, eredetileg orvosnak készült, ám egy buszbaleset 1925-ben gyökeresen megváltoztatta az életét. Súlyos gerincsérülést szenvedett, hónapokig gipszfűzőt kellett hordania, az unalom ellen és a fájdalom elől menekülve kezdett festeni, először az önarcképét, majd barátai, rokonai portréját készítette el.  A baleset egész életére kihatott: emiatt nem tudott gyereket kihordani, terhessége vetéléssel végződött.  Furcsa, „se veled se nélküled” kapcsolat fűzte Diego Riverához, a nála jóval idősebb, neves festőművészhez.
A budapesti kiállítás megmutatta Frida Kahlót, a szenvedő embert, aki a saját érzéseit és fájdalmát próbálta különféle módokon feldolgozni, aki élete viszontagságait igyekezett minduntalan újrafogalmazni. Frida Kahlo annak a nőnek a jelképe lett, aki képes vállalni önmagát, a másságát, a küzdelmeit, a gyengeségeit. Épp ezért sok mozgalom és csoportosulás tartja az előfutárának --- a tárlat tehát a Frida Kahlo-jelenség utóéletével, későbbi hatásaival is foglalkozott.
A fiestát stílszerűen Kutik Rezső gitárművész Spanyol románc – komolyzene könnyedén című műsora zárja: Kutik Rezső komolyzenészként minden műfajban otthonosan mozog, egyúttal a latin zene lelkes híve. Az esten végigkövethetjük a spanyol pengetős zene évszázadait Fülöp király reneszánsz udvari zenéjétől a 20. századi szerzők spanyol népzenei ihletésű darabjaiig. Ezen a koncertszínházi előadáson énekel és akusztikus gitáron játszik.



További híreink

Albert Csilla legújabb, Találkozzunk valahol című kötetét mutatja be.

2025. január 24. (péntek) 17:00

Társasjáték a Gyermekrészlegen.

A Látássérültek Regionális Közhasznú Egyesülete (LÁRKE) szemléletformáló, érzékenyítő programja.

2025. január 15. (szerda) 14:00

Csató József Ötvenöt esztendő az ősi Alba Regiában - jegyzetek, írások című kötetének bemutatója.

 2024. december 11. (szerda) 17:00

Szívből gratulálunk és köszönjük mindenkinek, aki október 15. és november 15. között egy vagy több fotójával hozzájárult ahhoz, hogy egy különleges adventi naptárat készíthessünk idén.

Könyvtárszakmai elismerések kerültek átadásra 2024. november 4-én.

A díjazottak névsora a hírre kattintva olvasható.

Hallgasson ránk!

Smartlibrary - Okoskönyvtár

Kvízek

Kívánságkosár

ARANYBULLA-WEBARCHÍVUM

Helyismeret


Filmes-téka

TOP-7.1.1-16-H-ERFA-2019-00463

EFOP-3.7.3-16-2017-00106

Az én könyvtáram