Könyvtárunkban hozzáférhető az USC SOÁ Alapítvány Vizuális Történelmi Archívum
A Vörösmarty Mihály Könyvtárban is hozzáférhető
az USC SOÁ Alapítvány Vizuális Történelmi Archívum
Az adatbázis tartalma a városban 7 helyen, a könyvtár összes szolgáltatóhelyén elérhető.
Az EISZ Nemzeti Program keretében mostantól 40 intézményben vehetik igénybe az adatbázist az érdeklődők. Az intézmények kiválasztását hosszas szakmai egyeztetés és igényfelmérés előzte meg. A felhasználók több egyetemen, megyei könyvtárban, múzeumban és további kutatóhelyen érhetik el a szolgáltatást, amely kiemelten fontos forrás a 20. század történetének kutatásához.
Professzor Monok István, az MTA KIK főigazgatója elmonda: „a hozzáférés erősíti az intézmények történelmi és kulturális örökségünk megőrzésében vállalt szerepét, illetve a fiatal generációt korszerű, digitális környezetben megszólító közművelődési feladatát. Emellett elengedhetetlen és megkerülhetetlen forrás a helytörténeti kutatásokban is. A közgyűjteményeken – és különösen a megyei könyvtári hálózaton – keresztül a kutatók és szakértők mellett szélesebb felhasználói körhöz eljutva a szolgáltatás sokrétű felhasználásra ad lehetőséget.”
Az USC SOÁ Alapítvány Vizuális Történelmi Archívumot 1994-ben Steven Spielberg kezdeményezésére hozták létre.
Az USC SOÁ Alapítvány Vizuális Történelmi Archívum több mint 55 ezer videóinterjút tartalmaz, amelyeket népirtások túlélőivel és szemtanúival vettek fel. Az interjúkat 41 nyelven, 62 országban rögzítették. Az adatbázis 1335 magyar nyelvű interjút valamint további több ezer magyar vonatkozású, magyar tapasztalatokat más nyelven megörökítő interjút tartalmaz a holokauszttal kapcsolatban. Az interjúk a túlélők visszaemlékezésein kívül szemtanúk, felszabadító katonák, megmentők, segítségnyújtók és háborús perek résztvevőinek visszaemlékezéseit is rögzítik. Minden interjú teljes élettörténet, így az archívum anyagai nemcsak a népirtások személyes beszámolói, hanem a 20. század globális társadalomtörténetének forrásai is. A tartalom kiegészül továbbá a ruandai, guatemalai és örmény népirtás és a kínai, nankingi mészárlás emlékeit őrző speciális anyaggal is.
A szolgáltatás a beiratkozott olvasóink számára ingyenes.
Az archívum az alábbi linken érhető el a VMK IP tartományán belül, a könyvtár összes szolgáltatóhelyén.
Belépés: http://vha.usc.edu/login
A használatához nem kell regisztrálni. (Continue as a quest)
Regisztrációval az oldalon (Register) lehetőség van találati halmazok megőrzésére. (Találati halmaznál: Save to project)
A részletes angol nyelvű használati útmutató:
A szervezet Youtube csatornája:
https://www.youtube.com/user/USCShoahFoundation